22 października 2023 r. w Kinie Farys w Bieczu odbyła się premieraetiudy teatralnej pt. „Każdy widzi to co chce” przygotowanej przez młodzież polsko – ukraińską w ramach projektu  „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany z Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

Przed licznie przybyłą publicznością wystąpili uczniowie trzech szkół podstawowych Gminy Biecz:  Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzeszynie, Zespołu Szkolno – Przedszkolengo  w Rożnowicach oraz młodzież z Rohatyńskiego Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży z Rohatyniaw Ukrainie.   Do przedstawienia etiudy teatralnej uczestnicy projektu przygotowywali się podczas tygodniowych warsztatów w Rabce Zdroju – miejscowości znanej z najstarszego w Polsce teatru lalek.

Wydarzenie podsumowujące, które odbyło się Kinie Farys w Bieczu, połączone z premierą etiudy teatralnej prowadziła Pani Monika Kowalska – Orlewska Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bieczu, a zarazem koordynator projektu, natomiast wstęp do etiudy przedstawiła autorka scenariusza, Pani Dagmara Dżuła z ZSP w Strzeszynie.

Po zaprezentowaniu etiudy, grupa ukraińska w ramach podziękowania  społeczności Biecza za pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy od wybuchu wojny zaprezentowała regionalne tańce i utwory, które wywołały niemałe wzruszenie publiczności.

Wśród obecnych na wydarzeniu byli: Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Pan Grzegorz Nosal, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek w Bieczu Pani Renata Gołębiowska,  Dyrektorzy Instytucji Partnerskich: Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Rohatyniu, Ukraina Pani Oksana Belehai,  ZSP w Strzeszynie Pan Bogusław Moroń, ZSP w Rożnowicach Pani Ewa Kozieł, rodzice i uczniowie  szkół prowadzonych przez Gminę Biecz, uczestnicy projektu.

Podczas swojego wystąpienia Pan Burmistrz Mirosław Wędrychowicz podziękował  Pani Renacie Gołebiowskiej i Monice Orlewskiej za zrealizowanie kolejnego projektu z ukraińską młodzieżą z  Rohatynia – miasta partnerskiego Biecza. Przypomniał  o początkach współpracy partnerskiej Biecza i Rohatynia i porozumieniu podpisanym w 2017 roku,  przywołał zrealizowany w minionym roku polsko – ukraiński  projekt partnerstwa młodzieży „Kromer krok po kroku”  oraz wyraził nadzieję na realizację dalszych wspólnych przedsięwzięć i  ustanie konfliktu zarówno w Ukrainie jak i na Bliskim Wschodzie.

Pokaz etiudy był wydarzeniem kończącym współpracę młodzieży w ramach projektu PURWM „Człowiek + Lalka = Teatr”, jednak z pewnością nie końcem przyjaźni nawiązanych w trakcie realizacji wspólnych działań, o których przypominać będzie wystawa zdjęć prezentowana od  27 października 2023 r. w Kinie Farys w Bieczu, a  następnie w szkołach partnerskich.

 

 

Projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”  nr UKR/2023/W/0074  został sfinansowany z Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. 


Autor: Monika Orlewska

„KAŻDY WIDZI TO CO CHCE” – PREMIERA ETIUDY TEATRALNEJ PRZED BIECKĄ PUBLICZNOŚCIĄ

Post navigation


Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Skip to content