W dniach od 16 do 22 Października 2023 r.  uczniowie trzech szkół Gminy Biecz: Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzeszynie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Rożnowicach oraz młodzież z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży z Rohatynia w Ukrainie  zrealizowała  projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany z programu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym już po raz drugi przez Szkołę Podstawową Nr  2 w Bieczu – koordynatora międzynarodowego projektu – z programu PURWM,   37 uczestników projektu pod opieką trenerów udało się do miasta związanego z teatrem lalek – Rabki Zdroju, by tam rozpocząć swoją sześciodniową przygodę z teatrem.

Pierwsze dwa dni upłynęły na udziale w warsztatach emisji głosu, ruchu scenicznego oraz animacji lalek teatralnych. Następnie uczestnicy projektu wybrali dla siebie odpowiednie miejsce w  przestrzeni teatru – cześć z nich zajęła się  przygotowaniem scenografii, część  realizacją dźwięku, inni oświetleniem, a  jeszcze inni skoncentrowali się na grze aktorskiej czy animacji lalek. Autorką scenariusza etiudy była Pani Dagmara Dżuła, która prowadziła większość warsztatów i czuwała nad przebiegiem prób,  natomiast innowacyjność przedsięwzięcia tkwi w tym, że młodzież zadecydowała o tym jaki ostateczny kształt przybierze etiuda, jakie elementy scenografii zostaną wykorzystane i kto będzie odgrywał poszczególne role. Praca nad etiudą była urozmaicana działaniami mającymi na celu przybliżenie teatru, toteż młodzież miała możliwość poznania teatru lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju od kulis, przymierzenia kostiumów teatralnych i poruszania się w nich, wypróbowania gry aktorskiej z animacją różnego rodzaju lalek teatralnych i obejrzenia etiudy w wykonaniu samej Dyrektor rabczańskiego teatru Pani Krystyny Kachel.

Uczestnicy projektu mieli także okazję współpracować z wybitnymi aktorami, takimi jak krakowska aktorka i reżyserka Pani Monika Filipowicz, która prowadziła warsztaty animacji lalek i ruchu scenicznego.

W przeddzień premiery etiudy uczestnicy projektu udali się do  Krakowa,  gdzie spacerując teatralną trasą  zapoznali się z ze słynnymi scenami i szkołami aktorskimi  Królewskiego Miasta. W  Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży odbyła się próba generalna etiudy. Uczestnicy obejrzeli także próbę spektaklu przygotowywanego przez krakowskich uczestników sekcji teatralnej tegoż Centrum, uczestniczyli w warsztatach koordynacji wzrokowo – ruchowej na scenie prowadzonych przez Pana Tadeusza  Dylawerskiego. Zwieńczeniem dnia było obejrzenie  spektaklu „Bajki dla niegrzecznych dzieci”w teatrze Bagatela.

Pierwszymi  widzami etiudy „Każdy widzi to co chce”  byli przybywający na turnusie w Rabce Zdroju wychowankowie i opiekunowie z SOSW z Chrzanowa.

Natomiast w dniu 22 października w Kinie Farys w Bieczu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego biecka publiczność obejrzała etiudę teatralną oraz wystawę lalek teatralnych przygotowanych przez uczestników projektu.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież nabyła kompetencje pracy w zespole wielonarodowym i autoprezentacji,  ale i  poznała kulturę i tradycję kraju partnerskiego. Dla uczestników  Ukrainy pobyt w Polsce był formą terapii,  czasem wytchnienia od  koszmaru wojny i lęku o własne życie, czasem spokoju i czerpania radości z codziennych, spowszedniałych dla nas czynności, takich jak spacer porą wieczorową.

Projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”  nr UKR/2023/W/0074  został sfinansowany z Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Link do podsumowania projektu >>>

 


Autor: Monika Orlewska

Podsumowanie projektu „Człowiek + Lalka = Teatr”

Post navigation


Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Skip to content