10 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca postać bieczanina Józefa Pruchniewicza, który za pomoc udzieloną rodzinie żydowskiej Blumów został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany. W 2008 roku Józef Pruchniewicz został uhonorowany przez Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, zaś Instytut Pileckiego w ramach projektu „Zawołani po imieniu”, przy współpracy władz lokalnych uczcił pamięć bieczanina pamiątkową tablicą. Odsłonięcie kamienia z tablicą odbyło się 23 marca 2021 roku.

Spotkanie  „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata  – losy bieczanina Józefa Pruchniewicza w świetle badań najnowszych” zostało zorganizowane przez nauczyciela historii pana Jerzego Mikosa, przy współpracy z IPN. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 6-8. Sylwetkę Józefa Pruchniewicza oraz historię żydowskiej rodziny Blumów przedstawiła w prezentacji uczennica Amelia Stygar.  Pracownik IPN w  Krakowie, pan Kamil Szkaradek przybliżył młodzieży historię Żydów w Polsce, wyjaśnił genezę antysemityzmu, następnie skupił się na holokauście. Wydarzenie zorganizowane w szkole, to nie tylko starania, by pamięć o bohaterstwie i poświęceniu przetrwała. Przywołując tragiczne dla lokalnej społeczności wydarzenia z czasów II wojny światowej, dbamy, aby stały się częścią powszechnej świadomości historycznej.

Jerzy Mikos

10 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca postać bieczanina Józefa Pruchniewicza, który za pomoc udzieloną rodzinie żydowskiej Blumów został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany. W 2008 roku Józef Pruchniewicz został uhonorowany przez Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, zaś Instytut Pileckiego w ramach projektu „Zawołani po imieniu”, przy współpracy władz lokalnych uczcił pamięć bieczanina pamiątkową tablicą. Odsłonięcie kamienia z tablicą odbyło się 23 marca 2021 roku. Spotkanie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - losy bieczanina Józefa Pruchniewicza w świetle badań najnowszych” zostało zorganizowane przez nauczyciela historii pana Jerzego Mikosa, przy współpracy z IPN. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 6-8. Sylwetkę Józefa Pruchniewicza oraz historię żydowskiej rodziny Blumów przedstawiła w prezentacji uczennica Amelia Stygar. Pracownik IPN w Krakowie, pan Kamil Szkaradek przybliżył młodzieży historię Żydów w Polsce, wyjaśnił genezę antysemityzmu, następnie skupił się na holokauście. Wydarzenie zorganizowane w szkole, to nie tylko starania, by pamięć o bohaterstwie i poświęceniu przetrwała. Przywołując tragiczne dla lokalnej społeczności wydarzenia z czasów II wojny światowej, dbamy, aby stały się częścią powszechnej świadomości historycznej.

 

 

 

 

 

„Sprawiedliwy wśród narodów świata”

Post navigation


Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Skip to content